Det blir tack och lov inga bitcoinservrar i gamla gjuteriet. Att 25% av kommunens elförbrukning skulle ha gått till en så totalt meningslös verksamhet hade varit fullständigt oacceptabelt, inte minst ur ett hållbarhetsperspektiv.
Men renoveringen av byggnaden pågår och det tänkta slutresultatet ser lovande ut. Måtte bara inte koldamm från hamnverksamheten blåsa mot de vita väggarna.

Södra Drömstan skall tydligen bli ett område präglat av intensiv grönska. Det är gott att höra att ansvariga för byggverksamheten äntligen har vaknat. Hårdgjorda ytor hör inte hemma i människovänlig boendemiljö.

Det är bara att hoppas att även villaägarna vaknar. Det som präglar nya villaområden är att asfalt och stenläggningar har lagt beslag på det som borde ha varit trädgård. Helt obegripligt och mycket dystert att betrakta.
Det är populärt att vara prepper och fylla skafferiet med konservburkar och annan skaffning. Men att tänka långsiktigt och använda trädgården för odling av rotfrukter, grönsaker, bär, äpplen, päron m.m. är dessvärre inte lika inne.
Omvärldskunskapen står sällan grannen för, iallafall inte hen som har tagit sig för att lägga ogästvänliga stenplattor på halva tomten. Grannar är bra att ha men i vissa hänseenden duger en del av dem endast som varnande exempel.