Han som bestämmer har helt visst bestämt sig

Man kan nästan tro att det är ”Han Som Bestämmer”, dvs Göran Persson, som bestämmer i HSB.

Våra folkrörelser bör präglas av medbestämmande och inte av den makt- och pengahunger dessa rörelser en gång i tiden skapades för att bekämpa.

Vi som bor runt Lidentomten i Stenhammar har haft två möten med HSB’s potentater. De sa inte mycket vid dessa sammankomster och på våra kritiska synpunkter svarade de knappt.

Vi trodde väl ändå att de skulle ha tagit viss hänsyn till vad vi i BRF Fliten och i villaområdet nedanför har framfört. Men det verkar inte så när man går in på HSB Västra Skaraborg. Där möts man av en ny skiss.

349C2269-A460-4958-94D5-D3E98E86A374

Skillnaden mot tidigare är att höghusen har placerats närmare oss i Fliten (8 + 10 våningar) och de båda husen med 5 våningar placeras mer åt villaområdet till. Dessutom ser huskropparna ut att ha expanderat på både längden och bredden.

Om bloggaren finge bestämma skulle det inte behöva bli så här illa. Men det är inte han som bestämmer och ”Han som bestämmer” tycks ha bestämt sig: Att på pamparnas vis helt enkelt slå dövörat till.

Man kan undra vart folkrörelserna är på väg. Kooperationen har köpt Nettos butiker i Sverige. I Lidköping finns två av dessa. Det skulle alltså kunna bli tre Coopbutiker i staden.

Den som har bestämt den här affären har nog gjort en dålig affär. De som har handlat på Netto har knappast gjort det för att handla på ”Dyrkonsum”. De vill handla billigt och då står Coop här i Lidköping med två tomma butikslokaler. Willys och Lidl får däremot en hel del nya kunder.