“Var plåga har sitt skri för sig, men hälsan tiger still”

Det var nog ingen av bloggens ordinarie läsare som hade räknat med något annat. Bevakningen av ”motorfesten” måste granskas.

Men det är faktiskt bara 6 sidor i dagens NLT som är vikta åt Power Big Meet, dock utan tillstymmelse till kritik. Dessutom finns det en sida om ett traktorrace och en om en rallycrosstävling på Motorbanan.

134EE2C5-FFA7-4DA9-8A72-9DBFEC692DB0

 

Norra Skåne har en artkel om Sweden Offroad Tour. Touren besöker 18 platser under 18 dagar. Naturen demoleras och fåglar och andra djur får fly för sina liv.

http://www.swedenoffroad.com

Några reportage med fokus på elcyklar står inte att finna i de båda tidningarna. Förklaringen kan finnas i Erik Gustaf Geijers dikt Odalbonden från 1811. “Var plåga har sitt skri för sig, men hälsan tiger still”.

Vi människor fyller inte sällan våra liv med meningslösheter (bloggaren är inget undantag), men när aktiviteter blir destruktiva (dvs slår mot naturen med alla dess växter och djur, inkl oss människor) är det inte särskilt kul längre.

Journalistkåren får inte tveka att utföra sin viktigaste uppgift, att kritiskt granska det som försiggår i samhället, även om tidningsägarna är av motsatt åsikt.