Fusket tolereras inte längre

Nu tänker jag inte på det som eleverna (kanske) ägnar sig åt, utan vad byggherrarna har (haft) för sig.

Här i Lidköping är Majåkersskolan redan riven och ersatt av en ny skolbyggnad. Nästa år skall även Stenportsskolan rivas. En helt ny skola skall uppföras på platsen.

Jag funderar på när den ursprungliga Majåkersskolan byggdes, likaså Stenportsskolan. Kan det ha varit i början av 70-talet?

Men min gamla Centralskola i Falköping är fortfarande i god form, trots att byggnaden uppfördes redan 1903.

F80BED33-6C1C-4B9E-8DDE-9A6B2C96F6ED

På den tiden kunde man verkligen konsten att bygga, inte för några decennier utan rejäla huskroppar som står pall i århundraden.

Att bygga nytt är bland det mest energikrävande och koldioxidgenererande vi människor kan ägna oss åt.

Det är hög tid att våra byggherrar lär sig den läxan. Byggfusket måste upphöra. I annat fall måste åtgärder vidtagas, och det räcker inte med anmärkning. Relegering är det enda som kan komma på tal.

Centralskoleelever i Falköping, sommaren -65:

57570434-5BBA-43B6-BDD7-4CB410419690