Igår skrev jag här i min blogg att Folke Bernadotte var en riktig skitstövel. Hans bussar var uppenbarligen mer bruna än vita
Idag har det dykt upp några exemplar till, dvs de tretton politiker i strategiska hälso- och sjukvårdsnämnden (ett skräckexempel på fikonspråk) som röstade ja till att lägga ner akuten (och fem andra avdelningar) på Sjukhuset i Lidköping.
Det finns många parasiter i svensk sjukvård. En del är politiker, andra är byråkrater. De gör ingen som helst nytta – de dränerar regionen på pengar och de hotar människors liv och hälsa med sina av klokskap totalt befriade påhitt.

Svikarna (att tänka på nästa gång det blir val): https://vgregion.tromanpublik.se/organisation/9a063a19-91a3-4080-982a-7d8705bf52bc
Och kom ihåg att de som representerar SD alltid är lika bedrägliga som Folke Bernadotte.
Jag vill tillägga att de som ligger bakom beslutet att slänga ut 2.500 miljoner (en totalt ofattbar summa för hybrisfria individer) på en utbyggd akutmottagning i Skövde måste vara totalt sinnesrubbade. Att dessa individer dessutom har gjort det för att få argument att lägga ned akutmottagningen i Lidköping är ju rent ut sagt maffialiknande!
Den som tycker att ”skitstövlar” är att ta i må betänka att flera av dessa regionpolitiker har ljugit lidköpingsborna rakt upp i ansiktet😠