Chefer (typ högsta hönset i Skövde) lever längre än undersköterskor

DN har en artikel om yrken med högst respektive lägst dödlighet.

”Chefer lever längre än undersköterskor. Det visar en rapport från SCB som undersökt vilka yrken som har lägst och högst dödlighet. Det handlar om klass och kön, kommenterar Kommunals förbundsordförande Malin Ragnegård.”

”Jobbar man inom vård och omsorg kan man säga att man stressar sönder sig långsamt. I andra yrken som är mer mansdominerade är det kanske vanligare med dödsolyckor på arbetsplatsen. Men i yrken där kvinnor arbetar sker det långsamt och systematiskt, den typen av skador som gör att man blir sjukskriven för arbetsskador och till och med dör i förtid.”

”Av samma anledning menar Kommunal att det generellt är svårare för kvinnor att få sin sjukskrivning klassad som arbetsskada. Det går helt enkelt inte att härleda den till ett specifikt tillfälle.”

https://www.dn.se/ekonomi/lista-har-ar-jobben-med-hogst-och-lagst-dodlighet/

Här har vi listan:

Det är stor skillnad på att glida fram i korridorerna med en laptop under armen – likt en överkucku, och att dygnet runt ta hand om vårdbehövande. Sådant märks i statistiken, den som handlar om liv eller död.