Lidköpings sjukhus har tagit emot akut sjuka, dygnet runt, år ut och år in, ända sedan 1867

Sent ikväll är det slut på det. Ett vansinnigt beslut går i verkställighet.

Så här kunde det se ut i landet 1867, året som präglades av missväxt, och ren svält:


Skaraborgs sjukhus har en sjukhusdirektör som har arbetat på SkaS i Skövde – i hela sitt yrkesliv, bland annat som sjuksköterska och som enhetschef för akuten.

Trots att han var part i målet var han den ledande tjänstemannen när det gällde att utreda akutverksamheten i Skaraborg, en utredning som sedan lades fram inför sjukhusstyrelsen. Och givetvis satsade sjukhusdirektören allt på sin egen arbetsplats och sina gamla arbetskompisar.

Sjukhusstyrelsen fattade med utredningen som grund ett katastrofalt beslut för oss i Västra Skaraborg – under det att sjukhusdirektören och hans forna arbetskamrater jublade.

Var det verkligen lämpligt av honom att åta sig uppgiften att hålla i utredningen?

För gemene man är det ju helt uppenbart att jäv föreligger.
Vad säger juristerna?
Vad säger de politiker som gav honom uppdraget?
Går det att så här i efterhand ogiltigförklara hela utredningen?

Var inte en av grundtankarna med VG-Region att hela regionen skulle leva? Inte att många skulle hinna dö på vägen till Kolossalsjukhuset i Ryd.