Slagordet ”aldrig mer” ekar som tomma kastruller

Tystnaden efter den största pogromen sedan Förintelsen och firandet i Malmö dagen därpå sände ett tydligt budskap till Sveriges judar: Vi har inte din rygg. Det skriver Jessica Haas Forsling, som menar att slagordet ”aldrig mer” nu ekar tomt.”

https://www.svd.se/a/EQ7KJo/efter-hamas-attack-mitt-forhallande-till-sverige-har-gatt-sonder

”Förintelsen pådrevs av antisemitism, det kan inte nog betonas. Det börjar med judarna och sedan fortsätter det bara, det är sedan gammalt. Antisemitismen är en unik, antidemokratisk ideologi som vrålkokar i samtiden. Det är omöjligt att tala för alla judar i Sverige, men jag tror att alla från vänster till höger kan enas kring detta: Vi vill kunna leva öppet judiskt och känna oss trygga med att göra det här, i vårt hemland Sverige. Lika mycket vill jag givetvis att en annan ansatt grupp, svenska muslimer, ska kunna gå med rak rygg i sin fulla identitet.”

Bloggaren håller med de som anser att staten Israels militära svar på Hamas bestialiska illdåd är att likna vid ett krigsbrott och att den otäcke högermannen Netanyahu måste tvingas bort från premiärministerposten.

Men bloggaren är och kommer alltid att vara judarnas vän, och något värre än antisemiter kan han knappt tänka sig. Och eftersom att bloggaren är pluralist behöver han inte utsättas för någon inskränkt och farlig partipiska. Han kan tänka fritt: Inte det ena eller det andra, utan både och. En fot bland araberna, den andra hos judarna.

”Vi är skyldiga att minnas. Men vi måste inse att det är otillräckligt för att möta den antisemitism som i dag hotar judarna i vårt land.”

https://www.svd.se/a/Xbr0lW/vi-maste-minnas-auschwitz-och-forintelsen-men-det-racker-inte

1,1 miljoner människor, de allra flesta judar, mördades i Auschwitz. Sex miljoner judar mördades i Förintelsen. Befrielsen av Auschwitz den 27 januari är Förintelsens minnesdag. Den högtidlighålls runt om i världen, också av de allt färre överlevande som fortfarande är i livet. Samtiden är på väg in i historien.

Judar har i evinnerliga tider förföljts och fördrivits, isolerats och dödats. Förintelsen var ett crescendo på en ond melodi.

Att tveka i mördandet är att vara under inflytande av judiska idéer. Medkänsla blir ett svek mot naturen. Fanatismen blir gränslös. Handlingarna monstruösa.

Antisemitismen på svenska gator eller i svenska klassrum identifierar sig inte med Hitlers storhetsvansinniga idéer om juden som den naturliga ordningens fiende.

Antisemitismen i vårt land är politisk och dagsaktuell. Vilket vi såg i det motbjudande firandet på svenska gator efter massakern i Israel den 7 oktober.