Brittiska Tanganyika

Så står det i den fantastiska boken ”Vid havet”, skriven av Nobelpristagaren Abdulrazak Gurnah. Jag antar att det är det av Storbritannien mellan åren 1919 och 1961 förvaltade Tanganyikaterritoriet som avses. Tillsammans med Zanzibar blev Tanganyika Tanzania 1964, med huvudstaden Dar es Salaam.

I boken görs det (långt in i boken) en utflykt till Bukoba, med färja över Victoriasjön (tack för rättelsen Lisbeth😊) – från Entebbe. En av bokens huvudpersoner hade en studentkompis som var från Bukoba. Hans familj hade en bilfirma och eftersom britterna hade makten handlade det om bilar av märkena Austin och Morris!

Och just Bukoba är en plats som ligger vår församling varmt om hjärtat, och där en av våra vänner har ett stort engagemang:

https://bukobahjalpen.se

https://www.svenskakyrkan.se/sunnersberg/bukobahjalpen