Proxima Centauri är närmast, men ändå far far away

En man i England har försökt beskriva avståndet mellan solen och vår närmaste grannstjärna, Proxima Centauri.

Han befann sig ungefär i höjd med Leeds i England, och höll upp en golfboll (solen). Jorden skulle då motsvaras av ett sandkorn, på fyra meters avstånd.

Men för att (skalenligt) ta sig till Proxima Centauri (stor som en ärta) var han tvungen att ta sig ända ned till Pyrenéerna.

Nu har forskare hittat tecken till liv, på planeten K2-18b, kretsande kring den röda dvärgstjärnan K2-18. Stämmer det kan det vara en av de mest revolutionerande upptäckterna i världshistorien. Men då skall vi troligen vara tacksamma för att det riktiga avståndet är 124 ljusår, och inte enligt Leedsmodellen – blott 29 gånger avståndet från Leeds till Pyrenéerna.

Man vet ju inte säkert, det kan finnas värre varelser där ute än idioten i Ovala rummet.