TV-serien ”Så byggdes Sverige”, har varit allmänbildande (men stundtals lite tramsig).
Det sista avsnittet sändes igår kväll och då dök – hör och häpna!!! – den gamla lanthandeln i Broddetorp upp, den som fanns långt före butiken Tranan.
Det var till Broddetorp det bar av när jag skulle klippa mig – hos skomakarn, och det var till Broddetorp vi for när morbror Nils hade ärende till Centralföreningen. Jag har till och med åkt tåg till Broddetorp, men det måste ha varit i slutet av 50-talet. Handlade gjorde mormor, morfar och morbror Nils med familj mest i Sätuna handel, men ett och annat besök blev det även i Dahléns butik i Broddetorp.
https://www.svtplay.se/video/eorz3DJ/sa-byggdes-sverige/8-byn-en-for-alla-alla-for-en
Mitt minne har fått för sig att åskan slog ner i dåvarande handlarn i Broddetorp (inte den som dyker upp i programmet) när han stod på butikens trappa. Han stendog!!
Men det här måste jag ha drömt. Det går inte att hitta några historiska dokument som stödjer en sådan händelse.