
Det var i början av mars 1869 som kemiprofessorn Dimitrij Mendelejev i Sankt Petersburg presenterade sin revolutionerande systematisering av de då 63 upptäckta grundämnena. Han ställde upp dem efter atomvikt och såg att skillnaden i atomvikt mellan ämnena var periodiska.
https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=406&artikel=7162450
Själv läser jag ”Periodiska systemet” av Levi Primo, en bok om våra grundämnen, om att vara jude i fascismens Italien och om att överleva förintelsen.
SvD om boken: https://www.svd.se/primo-levi-skarskadar-livets-grundamnen
”Periodiska systemet” har kallats världens bästa bok om naturvetenskap och det är en suverän inblick i kemistens vardag, i materians magi och vardagsvåndorna för den som sysslar med ämnens egenskaper. Men det fina är hur den samtidigt berättar om en enskild mans färd genom det fasansfulla europeiska 1900-talet, där kemin ger just materialitet åt det upplevda. Det lägger en återhållande barriär mellan det innersta och det yttersta som bara förstärker berättelsens kraft.
