Om du vill bli riktigt gammal – passa barnbarnsbarnen, eller vakta en get!!

I slutet av förra året fanns det över 2 600 hundraåringar i Sverige. Det är inte helt klarlagt om vad som avgör hur gamla vi blir, men det finns faktorer som påverkar.

https://www.dn.se/sverige/har-bor-det-flest-100-aringar-i-sverige/

Hämtat ur artikeln ”Här bor det flest 100-åringar i Sverige” i DN:

I början av 2000-talet upptäckte den belgiske demografen Michel Poulain och den italienske statistikern Gianni Pes flera platser på jorden där människor blev ovanligt gamla.

Det rör sig om fem områden – Okinawa i Japan, Sardinien i Italien, Nicoya i Costa Rica, Ikaria i Grekland och Loma linda i Kalifornien – som forskarna kallade för blå zoner. (Forskarna använde en blå penna när de ringade in områdena).

Att många blev så gamla i dessa zoner beror på ett samspel mellan olika faktorer – som ett lugnt liv, sund kost med mycket grönsaker, färska råvaror och sparsamt med kött, samt motion. Det är fler kvinnor än män som kommer upp i de åldrarna, men på Sardinien fann de många manliga hundraåringar. Männen var herdar och gick långa sträckor varje dag.

Det sociala sammanhanget var en gemensam nämnare för de blå zonerna. De riktigt gamla hade något meningsfullt att göra, kanske vakta en get eller passa barnbarnsbarn. Det är viktigt att man känner att man gör nytta.

Henrik Ennart har i en bok från 2013 pekat ut ett område i Sverige som sträcker sig från södra Småland och ner till nordöstra Skåne med ovanligt hög andel hundraåringar.

Fler studier pekar på att den lyckligaste tiden i livet är mellan 65 och 75 år.

Dagens 70-åringar är mindre deprimerade, har mer sex och dricker mer alkohol än tidigare generationer 70-åringar. Medan dagens unga dricker mindre alkohol, har mindre sex och är mer deprimerade än tidigare generationers unga. Man kan nästan säga att 70 är det nya 20!!

Många 100-åringar verkar ha en positiv livssyn. Studier visar att om man är trött på livet så är det den absolut största riskfaktorn för att man ska dö de närmaste tre åren, till och med större än om man hade haft hjärtinfarkt eller cancer. Att vilja leva och vara nöjd med livet verkar vara en överlevnadsfaktor.

Bloggansvarig läste Ennarts artikelserie i SvD när det begav sig:

https://www.svd.se/a/3587b623-a856-43a9-be61-64dd04bc0f6f/okinawa-snabbmat-hotar-aldringarnas-paradis

https://www.svd.se/a/288695ed-b7de-4d36-8007-88a2a7c73850/costa-rica-sex-och-religion-en-forklaring

https://www.svd.se/a/0f28d43f-02b2-453a-aa9f-fe1d067835b8/ikaria-vin-dans-och-en-unik-sammanhallning

https://www.svd.se/a/4237ea9e-a6d0-4014-b843-8dd05c82643d/smalandska-inlandet-den-bla-zonen-i-sverige

https://www.svd.se/a/e334f7c2-b08e-4a67-a776-b47844198387/sardinien-byn-dar-gamla-vardas-som-en-skatt

Och sist länken till artikeln om hur de långlivade äter:

https://www.svd.se/a/b0ca6416-8d7b-493b-8717-1329b754c829/tio-rad-sa-ater-de-langlivade

Ät inte för mycket, ät i huvudsak mat från växtriket, ät många olika sorters vegetabilier, dra ner på socker och vete, ha en egen örtagård, ät det som finns där du bor, drick inte för mycket komjölk, ät fisk och surmjölk och ost, låt magen vila på natten (och ät huvudmålet mitt på dagen – absolut inte på kvällen), och ät tillsammans med andra!

Annons
%d bloggare gillar detta: