Nya Lidköpings-Tidningen har blivit 50% dyrare på två år!!

När vi betalade årsavgiften för två år sedan (enbart digital prenumeration) var summan 2.057 kr. När vi nu skall betala igen är summan 3.038 kr.

Hur är detta möjligt? Tre dagar i veckan och inget tidningsbud behövs för att lägga den i brevlådan. Tidningskontoret på Stenportsgatan är det inte mycket kvar av (ingång på baksidan och ingen reception). Och inte längre möjligt att i ett depeschkontorfönster kunna ta del av tidningens rubriker för 50 år sedan.

NWT media (som äger tidningen) huserar i Karlstad. Det är där pengarna hamnar, hos de giriga moderata ägarna. Erna Media tycks tidningskoncernen numera heta.

Jag undrar också om vi med enbart digital prenumeration får vara med och supporta de med papperstidning i brevlådan.

Risken med en ohemult dyr prenumeration är att många övergår till att läsa det som tillhandahålls på t.ex. Facebook. Och det är ju långt ifrån alltid med sanningen överensstämmande.