Vi är evolutionsmässigt vana vid naturljud. Vindsus, fågelsång och brus från vatten är behagliga och rogivande.
https://www.dn.se/insidan/experten-sa-far-du-in-tyst-aterhamtning-i-vardagen
Tystnad är en bristvara i dagens samhälle och ljud som vi själva skapat uppfattar kroppen som fientligt, och reagerar på.
Den bullermatta som översköljs oss i vardagen är direkt ohälsosam.
Vi går omkring med en kronisk aktivering av system som inte är bra i längden.
När vi utsätts för buller drar våra stressystem igång. Både det sympatiska nervsystemet och det endokrina systemet.
Vid tystnad ökar i stället aktiviteten i det parasympatiska systemet och lugn- och rohormonerna, som gör att vi kan komma ner i varv.
En myckenhet av buller bryter ner kroppen över tid, med en ständigt förhöjd nivå av till exempel kortisol. Det kan leda till att man lagrar in mer bukfett, går upp i vikt och sover dåligt. I kombination med stress kan man få ökad risk för hjärt- och kärlsjukdomar, hjärtinfarkt, stroke och högt blodtryck.
I tystnad funkar hjärnans processer bättre och du får en bättre minnesinlagring. Forskning visar att under tystnad stimuleras bildningen av nya nervceller. Om du aldrig får den vilan kan det påverka både minnesförmåga, prestation och välmåendet generellt.
Tystnad handlar inte nödvändigtvis om total avsaknad av ljud utan snarare om ljud som är rofyllda och får oss att varva ned.
Tystnad behöver inte innebära total frånvaro av ljud. Fågelsång, vind i träd och porlande vatten kan också bidra till en ljudmiljö som upplevs som lugn och återhämtande.
Anne och jag vet var själen finner ro:
