En påminnelse om bryggkaffets nyttighet

Det är en artikel i DN som får mig att agera:

https://www.dn.se/sverige/sa-bra-eller-daligt-ar-ditt-dagliga-kaffe-for-halsan/

Klipp ur denna:

För inte så länge sedan publicerades en studie där forskare följt över en halv miljon personer i tio europeiska länder, som visade att måttliga kaffedrickare (4–5 koppar per dag) hade en lägre dödlighet i hjärt-kärlsjukdomar, framför allt i stroke, jämfört med de som inte drack något kaffe alls.

Kaffe minskar även risken för njursten, vilket inte behöver bero på kaffet i sig, utan på att kaffedrickare generellt får i sig en större mängd vätska, vilket späder ut urinen. Men det allra tydligaste sambandet finns mellan kaffe och typ 2-diabetes.

Exakt hur det kommer sig vet vi inte, men studie efter studie visar att kaffe minskar risken för typ 2-diabetes.

Därutöver visar forskning att kaffe inte orsakar förmaksflimmer, vilket man har trott. Hjärtklappning kan förekomma, men bara hos ovana konsumenter.

Kaffe är rena hälsodrycken, men se upp med kokkaffe. Det innehåller ämnen som höjer de dåliga blodfetterna, men som filtreras bort om man gör bryggkaffe.

Mitt inlägg från mars 2021 – efter att ha läst Bertil Fredholms bok Kaffeologi:

Annons
%d bloggare gillar detta: