Om biologisk mångfald – och om djupt mänskligt oförstånd

Idag har vi fått en ny regering, en regering som fullständigt skiter i skapelsen (det gäller inte minst för de höga KD-företrädare som har bytt ut kristendomens Gud mot Mammon).

Någon timma senare ringde brevbäraren på dörren. Denne kom med Naturskyddsföreningens årsbok, som handlar om biologisk mångfald – och om mänsklig enfald.

När vi skulle få en stor fågeldamm här i närheten protesterade en person med djup förankring i borgerligheten. Hen är van vid att bestämma och fick givetvis som hen ville. Dammen hamnade inte där den hade gjort mest nytta, på det gräsmatte- täckta utfyllnadsområde som är att betrakta som en biologisk öken.

Det mest anmärkningsvärda är faktiskt att den lokala kretsen av Naturskyddsföreningen inte ställde upp för det ursprungliga förslaget. Föreningens höga företrädare ville inte reta upp makten. Men det föreningens egna medlemmar hade att anföra var inte vatten värt.

Det är knappast i Greta Thunbergs anda som den föreningen bedriver sitt arbete.

Annons
%d bloggare gillar detta: